"2010 wordt manisch-depressief jaar"

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

Wordt 2010 het jaar van de bittere ontnuchtering of van het herstel? "Een mix van beide", voorspelt econoom Geert Noels in een interview met Metro. "Maar verwacht geen wonderen: het herstel zal nog een hele tijd duren. Bovendien worstelen de Belgische bedrijven met een gebrek aan ondernemerschap".


"Statistisch gezien is de recessie achter de rug, maar op zich is dat geen zinvolle discussie. Wat telt, is het recessiegevoel. Hebben de naweeën van de crisis effect op de bevolking en de reële economie? Dat lijkt me zeker het geval te zijn, kijk maar naar de wankele arbeidsmarkt en de vele faillissementen", zegt Noels.

Volgens de stichter van Econopolis stevenen we af op "een manisch-depressief jaar". "Momenten van hoop zullen afgewisseld worden met momenten waarbij men inziet dat de af te leggen weg nog heel lang is. Ik hoop vooral dat men zal beseffen dat dit geen korte recessie was. Het herstel zal veel tijd in beslag nemen".

Bijkomend probleem is dat het ondernemerschap in Vlaanderen bedreigd is. De West-Vlaming was ooit het prototype van de kleine ondernemer, maar dat is aan het uitvlakken, beweert Noels. "Ik zeg niet dat Vlaamse ondernemers een uitstervend ras zijn, maar ze zijn toch zeker een bedreigde diersoort. Het fel bejubelde Vlaams ondernemerschap is een fenomeen dat vooral tussen de jaren zestig en negentig opgang maakte: de laatste tien jaar is daar nog weinig van te merken".

Of hij ervan wakker ligt dat het Vlaamse karakter van AB InBev stilaan uitgegomd wordt? "Die evolutie lijkt me onvermijdelijk, nu de Verenigde Staten hun nieuwe thuismarkt geworden zijn. Wel zal het management ervoor zorgen dat de verhuis druppelsgewijs gebeurt. Die verhuis creëert overigens nieuwe kansen voor lokale brouwers. Die weten namelijk het best welke nieuwe smaken het best voeling hebben met de lokale markt".

 

bron Metro

11/01/2010