Biosector pleit voor meer alternatief onderzoek
De biosector pleit voor meer onderzoek naar agro-ecologische teelttechnieken om een duurzame oplossing te vinden voor problemen zoals de aardappelplaag. Alles inzetten op ggo-onderzoek vindt de sector onverstandig. “Vaak wordt de ziekteresistentie van een ggo-gewas immers doorbroken op lange termijn. Biologisch onderzoek kan als alternatief tot nieuwe inzichten leiden”, klinkt het.
BioForum Vlaanderen, Velt en Landwijzer zetten vraagtekens bij de positieve, eerste resultaten van de ggo-aardappelveldproef in Wetteren. Daaruit blijkt dat de ggo-aardappelsoorten inderdaad resistent zijn tegen de aardappelplaag. “Maar de ziekte wordt veroorzaakt door een zeer flexibele schimmel die zich snel aanpast aan nieuwe omstandigheden”, klinkt het. “Het is dus maar een kwestie van tijd vooraleer de resistentie bij grootschalige inzet doorbroken wordt.”
Docent biologische landbouw bij Landwijzer Louis De Bruyn haalt voorbeelden aan uit het verleden om deze twijfels te kaderen. “Acht jaar geleden zei men ook dat de Bt-maïs, die massaal werd ingezet in de Verenigde Staten, de oplossing zou bieden voor de toekomst. Recent zijn op het ggo-gewas maïswortelkevers aangetroffen, die zich intussen aan de resistentie van de maïs hebben aangepast.”
Ook Esmeralda Borgo van BioForum Vlaanderen en Geert Gommers van Velt vragen zich af of het wel verstandig is om alle pijlen te richten op het ggo-onderzoek. “Dit onderzoek richt zich tenslotte slechts op één probleem, terwijl de sector voor verschillende uitdagingen staat. Investeren in biologisch onderzoek naar agro-ecologische teeltmaatregelen kan daarnaast leiden tot nieuwe inzichten en mogelijks zelf tot nieuwe oplossingen, waar gangbaar onderzoek soms tekort schiet. Wij vragen daarom aan de Vlaamse overheid om ook dergelijk onderzoek te steunen.”
bron eigen verslaggeving
19/09/2011
gerelateerde nieuwsberichten
- 21/05/2012 Vervolg ggo-aardappel- en populierenproef goedgekeurd
- 09/05/2012 FLM organiseert vreedzame optocht in "ggo-land"
- 09/05/2012 Voorzitter EFSA stapt op omwille van belangenvermenging
- 08/05/2012 Proces doet debat over ggo's opnieuw oplaaien
- 08/05/2012 Proces tegen vernielers ggo-aardappelveld ingeleid
- 03/05/2012 Wetenschapper verwerpt ideologische hetze tegen ggo's
- 26/04/2012 Europarlementslid Staes wakkert met boek ggo-debat aan
- 26/04/2012 Velt noemt VOLT-conclusie over bio "kort door de bocht"
- 17/04/2012 FLM steunt leden die voor de rechter verschijnen
- 11/04/2012 Aantal bioboeren opnieuw met 10% gestegen in 2011

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93