EU-parlementsleden discussiëren over landbouwsubsidies
Als reactie op de eerste voorstellen van EU-landbouwcommissaris Dacian Ciolos omtrent het Europees landbouwbeleid na 2013, bracht europarlementariër Albert Dess een ontwerprapport uit. Het stuk van de rapporteur van de landbouwcommissie botste bij een eerste bespreking in het Europees Parlement op kritiek omtrent de vergroening en meer evenwichtige verdeling van de landbouwsubsidies.
Veel collega-parlementsleden vinden de voorstellen van Dess te vaag en te ingewikkeld op het vlak van de voorgestelde ‘vergroening’ van de rechtstreekse inkomenssteun. De Duitse christen-democraat suggereert dat voortaan alleen boeren, die minimaal aan twee “milieuprogramma’s” meedoen, een volledige toeslag mogen ontvangen. Die programma’s moeten nog worden uitgewerkt en zouden bovenwettelijke duurzaamheidseisen bevatten, zoals akkerrandenbeheer, verplichte teeltrotatie of biologische landbouw.
Ook Dess’ voorstel voor een evenwichtiger verdeling van de landbouwsubsidies roept vragen op. Dess vindt dat de toeslag in elke lidstaat minimaal tweederde van de gemiddelde toeslag dient te bedragen. Volgens de Schotse liberaal George Lyon zouden slechts drie lidstaten daar iets mee opschieten. De Italiaan Paolo de Castro, voorzitter van de landbouwcommissie in het Europees Parlement, onderstreepte het belang van een unaniem oordeel van de commissie, om zoveel mogelijk invloed te kunnen uitoefenen. EU-commissaris Ciolos komt midden dit jaar met uitgewerkte voorstellen.
Het ontwerprapport van de landbouwcommissie kon op de belangstelling rekenen van CEJA, de Europese organisatie van jonge landbouwers. Voorzitter Joris Baecke richtte zich tot europarlementslid Dess met de boodschap dat het rapport onvoldoende rekening houdt met de situatie van jonge boeren. “Het steeds ouder worden van de landbouwerspopulatie moet worden aangepakt opdat de doelstellingen van het GLB gewaarborgd blijven. Jonge landbouwers verdienen dus meer aandacht in de toekomstvisie voor het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid”, stelt Baecke.
bron agd.media/eigen verslaggeving | in samenwerking met agd.media
03/03/2011
gerelateerde nieuwsberichten
- 22/05/2012 "Keuze voor duurzame landbouw vergt inkomenssteun boer"
- 15/05/2012 Keuzemenu vergroening landbouw: maatwerk of gemakzucht?
- 15/05/2012 "Vergroen GLB op collectieve, gebiedsgerichte manier"
- 10/05/2012 EU-comités bezorgd om eerlijke verdeling landbouwsteun
- 26/04/2012 Vlaamse ngo's vragen bijsturing Europees landbouwbeleid
- 23/04/2012 EU-Parlement steunt vergroening landbouwbeleid
- 20/04/2012 Europese suikergebruikers vragen afschaffing quotum
- 18/04/2012 Ngo's vragen Europa om radicale omzwaai landbouwmodel
- 17/04/2012 Europese Rekenkamer vindt GLB-voorstellen te complex
- 13/04/2012 "Alle lidstaten moeten jonge boeren extra ondersteunen"

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93