EU sluit vrijhandelsakkoorden met Colombia en Peru
De EU heeft een ambitieus handelsakkoord afgesloten met Peru en Colombia. Voor industriële goederen zal geen van beide partijen nog invoertaksen heffen. Het akkoord zal echter vooral effect hebben in de landbouwsectoren van Europa en de Latijns-Amerikaanse landen. Peru en Colombia hopen vooral bananen, rijst, suiker, mais en vlees te kunnen exporteren. Voor Europa gaat het om wijn, zuivel en auto's.
Peru en Colombia zijn met name geïnteresseerd in de uitvoer van bananen, suiker, rum, rijst, mais en vlees van kippen en runderen. De Europese belangen in de handelsakkoorden gaan vooral over wijn en alcoholische dranken, zuivelproducten en auto's.
Het ambitieuze akkoord is het eerste handelsakkoord dat gesloten wordt onder eurocommissaris voor Handel Karel De Gucht. Er wordt wel al langer over onderhandeld. Europa wou een akkoord sluiten met de regionale organisatie van Colombia, Peru, Ecuador en Bolivia, maar de twee laatste landen haakten af. Intussen is Ecuador wel bereid weer om te praten.
Ngo's hebben de voorbije jaren meermaals gewaarschuwd voor de impact van de vrijhandelsakkoorden op lokale boerengemeenschappen. Maar volgens de Commissie engageren alle partijen zich ertoe de mensenrechten te respecteren en vormen bescherming van milieu en arbeidsrechten een centraal gegeven in de akkoorden.
Europa wil in zijn bilaterale handelsakkoorden ook regionale integratie bevorderen, zodat ontwikkelingslanden ook meer onderling handel zouden voeren. Maar het belangrijkste blijft wel de betere markttoegang.
In het Europees Parlement wordt de deal met Colombia met argusogen gevolgd. Tijdens zijn hoorzitting verklaarde eurocommissaris Karel De Gucht dat hij het akkoord niet zal paraferen vooraleer hij een politieke discussie met het halfrond heeft gehad. Het parlement kan zich sinds de inwerkingtreding van het verdrag van Lissabon verzetten tegen internationale akkoorden.
bron De Tijd/Belga
02/03/2010
gerelateerde nieuwsberichten
- 15/05/2012 Vrijhandelsakkoord drijft Colombia richting cocateelt
- 17/02/2012 Europees Parlement keurt handelsakkoord EU-Marokko goed
- 22/07/2011 Lamy uit kritiek op bilaterale vrijhandelsverdragen
- 15/07/2011 Onderhandelingen met Mercosurblok in het slop?
- 01/06/2011 "Amerika moet Europees kalfsvlees toelaten"
- 02/05/2011 "Handelsakkoorden laten geen ruimte voor duurzaamheid"
- 21/04/2011 EU verruimt handel in landbouwproducten met Noorwegen
- 15/04/2011 Spaanse boeren eisen opschorting vrijhandel met Marokko
- 13/04/2011 EU ondertekent handelsakkoord met Colombia en Peru
- 10/03/2011 "Import uit Zuid-Amerika ramp voor veehouderij in EU"

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93