Elf lidstaten zoeken samen verbeteringen in biolandbouw
Vijftien onderzoekspartners in elf EU-lidstaten stappen samen in een Europees onderzoeksproject rond biolandbouw. Zij gaan na in welke mate de bodemkwaliteit verbeterd kan worden door gereduceerde bodembewerking (zonder ploegen) en groenbemesting. Voor Vlaanderen nemen ILVO en Inagro deel. Het project heet TILMAN-ORG en wordt gecoördineerd door het Zwitsers Instituut voor Biologische Landbouw.
De doelstelling van het project TILMAN-ORG is de ontwikkeling van systemen van gereduceerde bodembewerking en groenbemesting die haalbaar zijn in de biologische teelt. Randvoorwaarden zijn verhoogde productiviteit, meer biodiversiteit en minder koolstofuitstoot bij het verbouwen van gewassen. De onderzoekers gaan op zoek naar strategieën voor een efficiënt onkruidbeheer, de opvolging van de uitstoot van broeikasgassen en de verbetering van het nutriëntenbeheer.
Een eerste reeks experimenten geven aan dat niet-kerende grondbewerking en het inzetten van groenbemesters leiden tot een verhoogd organische stofgehalte en tot meer biologische activiteit in de bodem, en dus tot meer bodemstabiliteit. De techniek vergt ook minder brandstof.
De vijftien onderzoekspartners, waaronder ILVO en Inagro, zullen gedurende de komende drie jaar data compileren afkomstig van meerjarige veldexperimenten, gevalstudies en interviews met telers. Een literatuurstudie zal de bestaande kennis en ervaring bundelen. Al de projectresultaten zullen gebruikt worden om verbeterde biologische teeltsystemen te ontwerpen. Finaal zullen een beslissingsondersteunende tool en richtlijnen worden aangeboden aan adviseurs en boeren. Het project wordt mede gefinancierd door de Vlaamse overheid.
Meer info: TILMAN-ORG
bron eigen verslaggeving | beeld BodemBreed
28/03/2012
gerelateerde nieuwsberichten
- 03/06/2013 BioForum: "Geef (beleids)ruimte aan biolandbouw"
- 31/05/2013 Delhaize blikt tevreden terug op vroege keuze voor bio
- 23/05/2013 Kan biolandbouw beter doen door coöperatief ondernemen?
- 17/05/2013 "Gangbare landbouw kan wereld niet voeden"
- 14/05/2013 Landbouwraad spreekt ambities uit voor biolandbouw
- 07/05/2013 BioForum wil tegen 2019 vijfde meer biobedrijven
- 24/04/2013 Test onderscheidt biologische van gangbare eieren
- 19/04/2013 Vlaanderen mikt met steun aan CCBT op 'bio-dynamiek'
- 15/04/2013 Ciolos: "Bio moet voortbouwen op consumentenvertrouwen"
- 09/04/2013 Vlaamse biologische landbouwsector blijft fors groeien

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 80 01