Europese zuivel wil toegang tot India

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

Europese onderhandelaars hebben de afgelopen week de druk op India opgevoerd om de importheffingen op kaas en andere zuivelproducten drastisch te verminderen. Tegenstanders vrezen voor de toekomst van 90 miljoen boeren en werknemers in de Indiase zuivelsector. India en de EU onderhandelen sinds 2007 over een vrijhandelsverdrag.


De Europese Unie en India hebben zich voorgenomen 90 procent van de importheffingen,die hun onderlinge handel nu inperken, te schrappen. Veel Indiase melkproducenten zijn echter kleine boeren die niet opgewassen lijken tegen buitenlandse concurrentie. De Indiase regering wil melk en kaas daarom uit het vrijhandelsverdrag houden.

Volgens een bron bij de Europese commissie werd vorige week toch gediscussieerd over voorstellen om alle landbouwsectoren in het verdrag op te nemen. De Europese en Indiase onderhandelaars hopen een akkoord te hebben voor een topontmoeting in oktober. Handelsexperts zeggen dat de laatste zuivelcrisis de Europese onderhandelaars gestimuleerd heeft om zuivelproducten toch in het vrijhandelsakkoord te doen opnemen.

Volgens Paul Goodison van het European Research Office, een niet-gouvernementele waakhond die zich toelegt op de Europese handelsrelaties, heeft de EU de voorbije tien maanden 1,6 miljard euro uitgekeerd aan Europese zuivelexporteurs. Dat bedrag komt bovenop de 5 miljard euro per jaar waarmee Europa de zuivelsector al steunt. De EU zegt vooral bijzondere, ongesubsidieerde kazen en producten te willen exporteren. Maar volgens Goodison is de EU er ook op uit een groter marktaandeel te verwerven voor basisproducten. ”Dit is flagrant oneerlijke concurrentie”, oordeelt Goodison.

Dat vindt ook Sandeep Chachra, de directeur van de internationale hulporganisatie ActionAid in India. ”Meer dan 80 procent van de Indiase landbouwers zijn kleine, straatarme boeren. Met de productie van zuivel vullen ze hun magere inkomen aan. Die sector kan niet worden geliberaliseerd zonder goede bescherming tegen de gesubsidieerde en beschermde Europese zuivelsector.”
 

 

bron Agrarisch Dagblad

05/05/2010