Haïti herstelt van precaire voedselsituatie
Als gevolg van de voedselcrisis braken in het voorjaar van 2008 voedselrellen uit in Haïti en enkele maanden later moest het land ook nog eens vier tropische stormen trotseren. Maar intussen is de landbouwproductie weer met een kwart toegenomen en het aantal hongerige magen is gedaald van 2,4 tot 1,9 miljoen. Volgens de FAO heeft dat te maken met de distributie van kwaliteitszaden.
De voedsel- en landbouworganisatie van de VN voert in Haïti een programma uit dat was aangevraagd door de regering en dat gefinancierd wordt met een lening van het Internationaal Fonds voor Landbouwontwikkeling (IFAD). Een budget van 10,2 miljoen dollar is voorhanden voor de vermeerdering en verdeling van kwaliteitszaden. Het is de bedoeling om hiermee het inkomen van lokale boeren te verbeteren en tegelijkertijd de hoge internationale voedselprijzen te bestrijden.
Bijna 250.000 kleine en landloze boeren krijgen zaden toegestopt. Hoewel het programma pas halfweg is, heeft het zichzelf volgens de FAO reeds dubbel en dik terugbetaald. Aan de distributie van boonzaden uit Guatemala hing een prijskaartje van 300.000 dollar, terwijl de geooste opbrengst 5 miljoen dollar waard zou zijn. "De resultaten zijn zeer bemoedigend en hebben bijgedragen tot een verhoging van de voedselvoorraden voor het armste deel van de bevolking", zegt FAO-medewerker Ari Toubo Ibrahim.
Naast het project rond bonen omvat het programma ook de vermeerdering van maïs- en sorghumzaden, de verdeling van lokaal geproduceerde rijstzaden en de promotie van een aantal teelten, zoals die van bananen, maniok en aardappelen. De boeren ontvangen ook een aantal elementaire werktuigen en krijgen onder meer via de radio teelttechnische voorlichting.
Ruim de helft van de Haïtiaanse bevolking, die tussen de vijf en zes miljoen mensen telt, leeft op het platteland. Ongeveer 85 procent van de plattelandsbevolking beoefent een of andere vorm van landbouw. In de rurale gebieden slaat de extreme armoede echter drie keer harder toe dan in stedelijke gebieden. De agrarische sector is goed voor 26 procent van de economische output in Haïti.
"Een verhoging van de voedselproductie is cruciaal om andere economische activiteiten aan te zwengelen, zelfs het toerisme", zegt Ibrahim. "Want als je voedsel moet importeren om de stroom toeristen te voeden terwijl twee miljoen Haïtianen honger lijden, is dat alleen maar een bron van sociale onrust".
De recente verhoging van de voedselproductie in Haïti is niet alleen te wijten aan het zaadprogramma van de FAO. Het land kreeg de voorbije maanden ook steun voor het herstel van irrigatiekanalen en wegeninfrastructuur.
bron eigen verslaggeving
31/08/2009
gerelateerde nieuwsberichten
- 06/02/2012 "Hulporganisaties niet consequent over voedselprijzen"
- 17/01/2012 "Nu ook Sahel in Afrika bedreigd door voedselcrisis"
- 21/12/2011 Voedselcrisis dreigt ongemeen vroeg in Niger
- 03/06/2011 "Iedereen terug aan de komkommer"
- 09/03/2011 "Ommekeer in voedselproductie kan conflicten vermijden"
- 24/02/2011 "Zelfvoorziening is geen doel op zich voor Afrika"
- 22/02/2011 "Voedsel is de zwakke schakel van onze beschaving"
- 21/02/2011 "Kleinschaliger landbouw botst op veel vooroordelen"
- 20/02/2011 Voorzitter Wereldbank waarschuwt voor piek voedselprijs
- 16/02/2011 44 miljoen meer armen door stijgende voedselprijzen

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93