"Klimaatgesprekken gedwarsboomd door VS"
Volgens milieuorganisatie Greenpeace liggen de internationale klimaatonderhandelingen stil door de schuld van de Verenigde Staten. "Het hoofdprobleem is de falende klimaat- en energiepolitiek van president Obama", zegt klimaatexpert Martin Kaiser van Greenpeace. "Zolang Obama er niet in slaagt een nationale klimaatwet te laten stemmen, heeft een internationaal initiatief geen kans".
In Duitsland beraden veertig nationale vertegenwoordigers zich over de manier waarop de onderhandelingen terug op gang kunnen worden gebracht. Greenpeace vraagt de EU om te blijven aandringen op een vermindering van de CO2-uitstoot met 30 procent tegen 2020. "Daarmee kan Europa opnieuw aan geloofwaardigheid winnen", aldus Martin Kaiser. Volgens Greenpeace moeten de VS en Europa ook hun invloed laten gelden om China over te halen zich aan te sluiten bij een klimaatakkoord.
Eind 2009 verliep de klimaattop in Kopenhagen nog in een sfeer van wantrouwen tussen industrielanden en ontwikkelingslanden. De top eindigde in chaos met een slotverklaring zonder globale doelstelling en zonder concrete uitstootreducties. Bij gebrek aan een alternatief stemden alle lidstaten van de Europese Unie in met die slotverklaring.
In de ogen van veel Europese ambtenaren toonde de top aan dat de beslissingsprocedure binnen de VN hervormd moet worden. Ontslagnemend premier Yves Leterme (CD&V) wees toen de Verenigde Staten, China en India aan als landen die niet bereid waren om de stap te zetten naar een afdwingbare vermindering van de CO2-uitstoot.
bron Belga/eigen verslaggeving
04/05/2010
gerelateerde nieuwsberichten
- 11/12/2011 Zicht op wereldwijd bindend klimaatakkoord tegen 2020
- 04/12/2011 Paar duizend betogers in Brussel vragen klimaatakkoord
- 16/11/2011 Milieubeweging verlangt ambitie van EU op klimaattop
- 11/08/2011 "Negatieve effecten van glyfosaat ernstig onderschat"
- 19/05/2011 Greenpeace blokkeert opslagplaats ggo-aardappelen BASF
- 13/04/2011 Europese Commissie wil CO2-uitstoot landbouw belasten
- 10/03/2011 Landbouwadministratie zet eigen studiewerk in de verf
- 10/03/2011 Emissiehandel nuttiger voor klimaat dan heffing op vee
- 09/03/2011 Vleesproductie in EU beter voor klimaat dan vleesimport
- 08/03/2011 EU halveert door FAO geraamde CO2-uitstoot veehouderij

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93