Koude doet primeurgroenten vertraging oplopen
Hoewel land- en tuinbouwers over het algemeen van een strenge winter houden, staan de meesten onder hen momenteel vol ongeduld te wachten op hogere temperaturen. Door de aanhoudende koude lopen bepaalde primeurgroenten wellicht vertraging op. “Maar we panikeren nog niet”, klinkt het bij Boerenbond. “De hele achterstand kan in twee weken tijd worden goedgemaakt als de temperatuur stijgt tot boven de tien graden”.
Een winter met veel nachtvorst zorgt voor minder griep bij de dieren in het voorjaar, minder ziekten in de grond en een goede beworteling. Land- en tuinbouwers verkiezen zo’n strenge winter dan ook boven zachte temperaturen. Zeker als er later op het voorjaar toch nog vrieskoude volgt. Want die veroorzaakt na een lange periode van hoge temperaturen veel meer schade omdat de planten en gewassen al in bloei waren gekomen.
Door de koude zullen de vroege lentegroenten wellicht wat later zijn. De kans bestaat ook dat bepaalde primeurgroenten meer zullen kosten omdat ze schaarser zullen zijn. Bij de Mechelse Veilingen hopen ze alvast op dit scenario. “Vorig jaar waren de groenten schandalig goedkoop. De boeren hebben hun oogsten bijna gratis moeten weggeven. Nog zo’n jaar en er zijn geen Vlaamse kwaliteitsgroenten meer”, zegt Bert Stas van de Mechelse Veilingen.
Wat voor effect de koude voor de glastuinbouwtelers gaat hebben, durft Stas niet te voorspellen. “Wat we wel weten, is dat de verwarmingskosten deze winter 30 tot 40 pct hoger lagen dan anders. Maar welk effect dit op de prijszetting gaat hebben, is moeilijk te voorspellen. Er spelen zoveel factoren een rol”. Bij Boerenbond is men er nog gerust in. “Als het volgende week tien graden wordt, kan de achterstand op twee weken zijn weggewerkt. Paniek is er nog niet, maar het mag niet meer te lang duren”, klinkt het.
De weersvoorspellingen voor de komende dagen zien er alvast geruststellend uit. Er wordt voorspeld dat de temperatuur de komende dagen boven de tien graden zal stijgen.
bron Gazet van Antwerpen
15/03/2010
gerelateerde nieuwsberichten
- 16/01/2012 Mechelse Veilingen en Veiling Coöbra werken aan fusie
- 16/01/2012 REO en Mechelse Veilingen concentreren aanbod komkommer
- 20/10/2011 Onteigende Katelijnse tuinbouwers kunnen delen in winst
- 30/03/2011 Fruittelers alert om nachtvorst uit plantages te weren
- 03/12/2010 Vrieskou doet verkoop van wintergroenten sterk stijgen
- 30/11/2010 Ere-directeur Mechelse Veilingen Frans overleden
- 21/05/2010 Nederlandse leden doen omzet Mechelse veilingen stijgen
- 22/04/2010 Mechelse Veilingen verwachten 15 pct meer asperges
- 09/04/2010 Leo Baestaens nieuwe voorzitter Mechelse Veilingen
- 19/03/2010 Mechelse Veilingen neemt nieuwe verkoopzaal in gebruik

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93