"Landbouwbeleid EU is voor alle Europeanen belangrijk"
Paolo De Castro, voorzitter van de commissie Landbouw in het Europees Parlement, noemt het overleg over het toekomstig landbouwbeleid voor alle Europeanen belangrijk omdat het gaat over voedselzekerheid. Hij stelt vast dat het GLB-budget redelijk bescheiden is in vergelijking met het dubbel zo grote landbouwbudget in de VS.
Het budget voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB) bedraagt 40 procent van de totale EU-begroting. Dat is in de ogen van De Castro niets te veel want de EU is uitgebreid van 15 naar 27 lidstaten, terwijl het budget hetzelfde is gebleven. In vergelijking met de VS gaat het om een half zo groot landbouwbudget dat 10 miljoen boeren moet ondersteunen, terwijl er in de VS maar twee miljoen boeren zijn. “Grootste uitdaging voor de Europese landbouw zal zijn om meer te produceren maar minder te vervuilen”, aldus de Italiaan.
Er is sterke kritiek geuit op de vergroening van het landbouwbeleid in het voorstel van de Europese Commissie, vooral wat betreft het opzijzetten van zeven procent landbouwgrond voor ecologische doeleinden. Ook De Castro vreest dat het voorstel kan leiden tot meer bureaucratie, wat een bijkomende last zou zijn voor Europese landbouwers. "Ik denk niet dat dit de beste manier is om het Europese landbouwpotentieel te realiseren. Er is integendeel nood aan een grotere voedselproductie op een duurzame manier”, zegt het europarlementslid.
De Castro meent dat het voorstel van de Europese Commissie flexibiliteit mist. “Met 27 lidstaten en 27 types landbouw is het niet mogelijk om alle regels op exact dezelfde manier toe te passen. De Europese Commissie houdt echter geen rekening met het feit dat de situatie van land tot land verschilt. Bovendien is er het probleem van marktregulering. In onze resolutie van juni hebben we voorgesteld om nieuwe instrumenten in te voeren, maar die zijn nergens terug te vinden in het voorstel van de Europese Commissie."
Dat het moeilijk wordt om de standpunten van de oude en nieuwe lidstaten van de EU te verzoenen, ontkent De Castro niet. “Er is nood aan toegevingen van beide kanten. Het nieuwe evenwicht moet in de volgende 20 à 25 jaar bereikt worden.”
bron eigen verslaggeving
15/11/2011
gerelateerde nieuwsberichten
- 23/05/2012 "Kies voor kwalitatieve invulling van vergroening GLB"
- 22/05/2012 "Keuze voor duurzame landbouw vergt inkomenssteun boer"
- 15/05/2012 Keuzemenu vergroening landbouw: maatwerk of gemakzucht?
- 15/05/2012 "Vergroen GLB op collectieve, gebiedsgerichte manier"
- 10/05/2012 EU-comités bezorgd om eerlijke verdeling landbouwsteun
- 26/04/2012 Vlaamse ngo's vragen bijsturing Europees landbouwbeleid
- 23/04/2012 EU-Parlement steunt vergroening landbouwbeleid
- 20/04/2012 Europese suikergebruikers vragen afschaffing quotum
- 18/04/2012 Ngo's vragen Europa om radicale omzwaai landbouwmodel
- 17/04/2012 Europese Rekenkamer vindt GLB-voorstellen te complex

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93