Meer dan één miljard mensen lijden honger

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

Hoge voedselprijzen hebben er in de eerste helft van dit jaar voor gezorgd dat 105 miljoen mensen aan de hongerstatistieken moeten toegevoegd worden. Vorig jaar stond de teller van de FAO op 963 miljoen personen met hoger, en dus is de kaap van één miljard nu voor het eerst overschreden. Het Wereldvoedselprogramma van de VN schreeuwt om meer fondsen.


"Dit jaar hebben we tot hiertoe het hongerfenomeen dagelijks zien toenemen met gemiddeld vier miljoen mensen", zegt Josette Sheeran van het Wereldvoedselprogramma. De organisatie zegt dat ze dit jaar 6,4 miljard dollar nodig heeft om een humanitaire catastrofe te vermijden, maar de donors laten het voorlopig afweten. Het jaarbudget van het Wereldvoedselprogramma bedraagt voorlopig niet meer dan 1,5 miljard dollar.

Het VN-agentschap heeft door de budgettaire beperkingen een aantal activiteiten in Oost-Afrika en Noord-Korea moeten afbouwen. "Ik weet dat het gevraagde budget niet gering is. Maar het gaat om minder dan één procent van de fondsen voor de wereldwijde economische herstelplannen die momenteel op tafel liggen. En dat terwijl de strijd tegen honger even belangrijk is voor de politieke stabiliteit op onze planeet", aldus Sheeran.

De prijzen voor landbouwproducten zijn na de voedselcrisis van twee jaar geleden fors gedaald op de wereldmarkt, maar in ontwikkelingslanden zijn ze niettemin hoog gebleven. Veel arme mensen zouden zich nauwelijks een derde kunnen veroorloven van de hoeveelheid basisvoedsel dat ze drie jaar geleden aankochten.

Uit een rapport blijkt intussen dat voorlopig weinig in huis gekomen is van de belofte die de G8 vier jaar geleden maakte om de hulp aan Afrika tegen 2010 te verdubbelen tot 25 miljard dollar. Vooral Italië maakt een slechte beurt omdat het land tot hiertoe slechts drie procent van de beloofde extra fondsen gestort heeft. Minister van Buitenlandse Zaken Franco Frattini stelt beterschap in het vooruitzicht.

Poll: Wat moet prioritair zijn voor het Vlaamse landbouwonderzoek: duurzame landbouwpraktijken of productieverhoging?

 

bron Reuters

16/06/2009