Monsanto stevent af op nederlaag rond patentrecht
Monsanto moet binnenkort wellicht een nederlaag incasseren voor het Europees Hof van Justitie. Sojameel valt niet onder de bescherming van Monsanto’s octrooi op genetisch veranderde gewassen. De bescherming van een afgeleid product is niet mogelijk, stelt de advocaat-generaal van het Europese Hof van Justitie in een advies aan de rechters. De desbetreffende handel is jaarlijks goed voor 3 miljard euro.
De ggo-soja , die resistent is tegen de onkruidverdelger Roundup, geniet in Argentinië niet van patentbescherming. Monsanto wou dat omzeilen door het meel, afkomstig van de soja uit Argentinië te laten beschermen via de wetgeving op intellectueel eigendom in de Europese Unie.
Maar op dat punt dreigt de Amerikaanse biotechreus nu bakzeil te halen. “Bescherming van een afgeleid product is niet mogelijk”, poneert de Italiaanse advocaat-generaal van het Hof van Justitie in een advies.
De Europese rechters buigen zich over de kwestie omdat Monsanto Nederlandse importeurs van Argentijns sojameel heeft aangeklaagd. Monsanto wil via die weg Argentinië onder druk zetten, dat in eigen land geen octrooi op genetisch veranderde soja toestaat.
De Europese rechters moeten binnenkort beslissen over de kwestie. Daarna zal de Haagse rechtbank aan de hand van de Luxemburgse uitspraak een oordeel vellen over het conflict tussen de Nederlandse importeurs en Monsanto.
Op het spel staat ongeveer 3 miljard euro aan handel in Argentijns sojameel dat elk jaar vanuit dat land naar Europa wordt geëxporteerd. De Europese Unie is de belangrijkste afnemer van soja dat geproduceerd wordt in Argentinië.
bron De Tijd/Agrarisch Dagblad
25/03/2010
gerelateerde nieuwsberichten
- 08/02/2012 Alpro beperkt zich niet langer tot sojaproducten
- 20/01/2012 Vlaanderen maakt veehouderij minder soja-afhankelijk
- 29/12/2011 Behoorlijke opbrengst voor in Nederland geteelde soja
- 12/12/2011 Braziliaans parlement keurt omstreden boswet goed
- 23/11/2011 Wervel: "Europese eiwitproductie afwezig in GLB"
- 31/08/2011 Meer sojabonen worden verwerkt tot olie en meel
- 22/08/2011 Gangbare boeren veroordeeld voor schade bij bioboeren
- 14/06/2011 China schakelt Argentijnse grond in voor sojaproductie
- 31/05/2011 Risicoanalyse centraal bij versoepeling diermeelverbod
- 19/05/2011 Crisiskabinet moet ontbossing Amazonewoud afremmen

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93