Nog geen tekorten in supermarkten door vliegverbod

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

De blokkade van het vliegverkeer in Europa levert nog geen tekorten op in de Belgische supermarkten. De meeste verse producten zijn deze tijd van het jaar afkomstig uit eigen land. Enkel voor verse vis of fijne boontjes dreigt er hier en daar een aanvoerprobleem, maar voorlopig zijn er nog voldoende voorraden. De supermarkten werken ook aan alternatieven mocht het vliegverbod aanhouden.


Het is al de vijfde dag op rij dat het vliegverkeer in ons land lam ligt. De drie grote spelers, Delhaize, Colruyt en Carrefour, beklemtonen dat ze voor groenten, fruit en vlees de voorkeur geven aan Belgische leveranciers. "Het gaat om 90 à 95 pct van alle verse producten dat van Belgische makelij is", verklaarde woordvoerster Julie Stordiau van Carrefour.

"Het is een bewuste keuze. Ook omwille van het milieu kiezen we zo min mogelijk voor het vliegtuig", verklaarde Tony De Bock, directeur verse producten en diepvries bij Colruyt. De supermarktketens wijzen erop dat wegens de lente heel wat Belgische variëteiten beschikbaar zijn.

Meer exotische producten, zoals ananas, bananen of kiwi's, worden dan weer per boot geleverd. Slechts een beperkt assortiment vers fruit en groenten wordt per vliegtuig aangevoerd. Het gaat dan bijvoorbeeld om verse vijgen, passievruchten of fijne boontjes. Bij Colruyt is men op zoek naar alternatieven, "bijvoorbeeld vliegen op Spanje en dan over de weg of uit Marokko via de boot", aldus De Bock.

Ook heel wat verse vis komt per vliegtuig naar België, bijvoorbeeld uit de Scandinavische landen of uit Azië. Bij Delhaize luidt het dat er voor bepaalde vissoorten zoals kabeljauw, roodbaarsfilet of zeewolffilet (afkomstig uit IJsland), op zoek wordt gegaan naar lokale alternatieven. "Maar voor Aziatische vissoorten zoals geelvintonijn of pangasiusfilet is er niet onmiddellijk een alternatief", verklaarde woordvoerder Hans Michiels van Delhaize.

Ook Colruyt voert sommige verse vis aan per vliegtuig. "De leveringen liggen stil sinds zaterdag. We zouden nu kunnen opteren voor vrachtwagens of containerschepen, maar dat geeft ons wel minder flexibiliteit in de verkooptermijn", legt De Bock uit. Daarnaast is er nog altijd de mogelijkheid van diepvriesvis.

Uit een rondvraag in Nederland blijkt dat de handel in bloemen en in groenten en fruit heel wat schade dreigt op te lopen door het vliegverbod dat in grote delen van Europa geldt. De exporteur van Nederlandse glasgroenten Levarht schat de omzetderving per dag op enkele tienduizenden euro’s. Voor paprika’s dreigt een prijsdaling door het wegvallen van de overzeese vraag.

De gevolgen voor de sierteeltbranche zijn tot nu toe beperkt. Hoeveel Nederlandse bloemen op vliegvelden gereed staan, is niet duidelijk. “Een deel staat op Schiphol, maar er wordt ook via luchthavens in Parijs en Londen geëxporteerd”, aldus voorzitter Herman de Boon van de sectororganisatie van de groothandel in bloemen en planten VGB.

 

bron Belga/Agrarisch Dagblad

19/04/2010