OESO waarschuwt voor chronische ziektes en obesitas
Hoewel de kwaliteit van de gezondheidszorg er in zowat alle OESO-landen op vooruit gaat, moet er dringend meer aandacht gaan naar het oprukkende obesitasprobleem. Meer algemeen pleit de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling voor verbeteringen in de preventie en het behandelen van chronische ziektes, om zo de kosten voor de gezondheidszorg te drukken.
De betere gezondheidszorg toont zich onder meer in een stijgend aantal mensen die zware ziektes zoals kanker overleven. Voor chronische ziektes zoals astma en diabetes is echter nog heel wat verbetering mogelijk, met name vanwege de vele nutteloze ziekenhuisopnames en bijhorende kosten die de rekening nodeloos doen aantikken.
Het nieuwe OESO-rapport 'Health at a Glance 2011' hamert voorts op het belang van het voorkomen van obesitas, wat aan de basis ligt van heel wat chronische aandoeningen. In ruim de helft van de OESO-landen kampt minstens 50 procent van de inwoners met overgewicht.
Het aantal problematisch gevallen verdubbelde of verdrievoudigde bovendien in de meeste landen ten opzichte van de jaren '80. Zo klom het aandeel obese volwassenen in de VS van 15 procent in 1980 tot 34 procent in 2008. In België ging het in 2001 om 12,1 procent van de bevolking, wat tegen 2008 aandikte tot 13,8 procent. In Japan en Korea kampt slechts vier procent van de bevolking met obesitas.
Om het probleem aan te pakken, doen veel landen inspanningen om gezonde voeding en een actieve levensstijl te promoten. Landen zoals Denemarken, Finland, Frankrijk en Hongarije gaan sinds kort een stap verder. Zij onderwerpen voedingswaren met een hoog vet- of suikergehalte aan een belasting. Voorlopig is nog onduidelijk welke strategie efficiënt is, in het bijzonder voor de arme bevolkingsgroepen.
Meer info: OESO-rapport 'Health at a Glance 2011'
bron Belga/eigen verslaggeving
24/11/2011
gerelateerde nieuwsberichten
- 16/05/2012 "Eetpatroon Belgische peuters is zorgwekkend"
- 14/05/2012 Stadsbewoners bewegen meer dan plattelandsbewoners
- 05/05/2012 Jonge Waalse boeren protesteren aan hoofdkwartier PS
- 03/05/2012 "Voedselsysteem meer baseren op voedingswaarde"
- 02/05/2012 Consument legt verband tussen gezond en duurzaam
- 02/05/2012 Bessen en aubergines beschermen tegen Parkinson
- 19/04/2012 Overheid doet niet genoeg voor gezondheid van de Belgen
- 18/04/2012 Onkelinx wil overconsumptie vlees aanpakken
- 05/04/2012 "Rood vlees eten vermindert kans op depressie"
- 29/03/2012 Bittere smaken als oplossing voor het obesitasprobleem?

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93