"Ondersteuning grote groenestroomprojecten herbekijken"

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

Vlaams minister van Energie Freya Van den Bossche zal het ondersteuningsmechanisme voor grote industriële groenestroomprojecten herbekijken. Dat zegt haar woordvoerder in een reactie op een waarschuwing van Eandis dat de stroomfactuur fors zal stijgen door het succes van zonnepanelen. Het is niet de bedoeling aan de ondersteuning van particulieren of kmo's te raken.


Het zijn vooral grote industriële projecten, zoals grote magazijnen die vol zonnepanelen worden gezet, die de kost aan groenestroomcertificaten de hoogte injagen. "De minister is wel degelijk bezorgd om de kostprijs. Ze wil een herevaluatie van het ondersteuningmechanisme voor grote projecten". De minister wijst ook op de inspanningen van de Vlaamse regering voor energiebesparing, wat ook leidt tot een lagere energiefactuur.

Op het kabinet-Van den Bossche vindt men het overigens makkelijk van Eandis om naar de overheid te wijzen, terwijl een groot deel van de stroomfactuur afhangt van producent Electrabel, een belangrijke aandeelhouder van Eandis, die superwinsten maakt met de kerncentrales. "Vooral daar is nog veel winst af te romen. Eandis zou beter naar Electrabel kijken", aldus de woordvoerder.

Ten slotte relativeert men op het kabinet ook de cijfers van Eandis. De distributienettarieven maken maar een derde uit van de stroomfactuur. Het is bovendien de federale energieregulator Creg die over de tarieven beslist, niet Eandis zelf.

Groen! wijst erop dat er heel wat “vuile groene stroom” is. Vijfenveertig pct van de groenestroomcertificaten gaat vandaag naar biomassa-installaties, wat volgens de groenen vaak afvalverbrandingsovens en steenkoolcentrales zijn waar biomassa wordt bijgestookt. "De steun voor groene stroom mag enkel naar echte groene stroom gaan, zoals elektriciteit uit zon, wind en water, biogas- en biomassa-installaties die aan strenge duurzaamheidscriteria beantwoorden", meent de partij.

ODE Vlaanderen, de Organisatie voor Duurzame Energie Vlaanderen, pleit ervoor om hernieuwbare energie te financieren door de winsten die worden behaald uit afgeschreven energiecentrales. “In het verleden heeft de gemeenschap geïnvesteerd in die energiecentrales. Het zou dus socialer zijn om hernieuwbare energie te financieren met de winsten die er nu worden mee gemaakt”, zegt de sectorfederatie voor duurzame energie.

 

bron Belga

02/05/2010