Populaire koolvis slachtoffer van eigen succes

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

Na tonijn, kabeljauw en zwaardvis zou ook koolvis van onze borden moeten verdwijnen. De soort die op grote schaal verwerkt wordt tot fishsticks, visburgers en namaakkrab is volgens Greenpeace immers ernstig bedreigd. Onlangs besliste de 'North Pacific Fishery Management Council' om de vangst in 2010 te beperken tot 813.000 ton.


Dat quotum is een halvering van het cijfer dat drie jaar geleden nog in voege was. De koolvis die rond Alaska gevist wordt, deed jarenlang dienst als een goedkoop en ecologisch verantwoord alternatief voor de schaarser wordende kabeljauw. De soort wordt gebruikt voor nagenoeg alle snacks op basis van vis en groeide in de VS uit tot de belangrijkste vissoort, goed voor een jaarlijkse opbrengst van ongeveer 700 miljoen euro.

Het gevolg is overbevissing. Vorig zomer bleef het volume al naargelang de inventarisatietechniek 8 tot 25 procent onder dat van een jaar eerder. Het nieuwe quotum dat de North Pacific Fishery Management Council opgelegd heeft, is volgens Greenpeace niet verregaand genoeg en daarom heeft de milieuorganisatie ook deze vissoort op haar rode lijst geplaatst.

Iglo, één van de bekendste producenten van fishsticks, zegt dat het een strenge gedragscode oplegt aan haar leveranciers en ook zelf controleert of die duurzame visserijtechnieken hanteren. "We hebben allemaal hetzelfde doel voor ogen", zegt marketingdirecteur An Caers. "Ook wij willen dat er voldoende vis is, want anders komt onze bedrijfsactiviteit in het gedrang".

Volgens Caers zullen de lagere vangstquota de koolvisproducten niet meteen duurder maken. "Wij voeren in 2010 geen prijsverhogingen door", luidt het.

 

bron Het Laatste Nieuws

21/12/2009