Ruim 1.000 varkens komen om bij twee stalbranden
Op het varkensbedrijf van Koen Vanhecke in Ardooie heeft vorige zondag een korte maar hevige bedrijfsbrand het leven gekost aan 586 varkens. De dieren hadden geen schijn van kans, vertelt de boer. Een gelijkaardig scenario speelde zich dinsdag af in Heuvelland, waar een stalbrand fataal werd voor 70 zeugen en 450 biggen.
De oorzaak voor het inferno in Ardooie was allicht een kortsluiting. De ouders van de 37-jarige varkensboer merkten de brand op, en toen ging alles razendsnel. "Ik was nauwelijks op vijf minuten afstand van hier, maar toen ik arriveerde was alles eigenlijk al afgelopen. De brandweer hoefde zelfs niet te blussen", aldus Vanhecke.
De hele stal is uitgebrand en 586 varkens lieten het leven. Veel dieren liepen zware brandwonden op toen ze de brandende dakisolatie over zich heen kregen. Daarbij kwamen ook nog eens de verstikkende rook en - eens de brand afgelopen - de vrieskou. "Veel te veel voor een dier dat sowieso al heel stressgevoelig is", weet Vanhecke.
Technisch werkloos is de boer niet, want hij heeft nog drie andere stallen met in totaal 1.800 varkens. "We gaan er alles aan doen om ervoor te zorgen dat ons mooi bedrijf zo snel mogelijk weer volledig operationeel is", klinkt de boer strijdvaardig. Hij verwacht wel dat het makkelijk een jaar zal duren vooraleer opnieuw een lading vetgemeste varkens uit de verwoeste stal zal kunnen vertrekken.
In Heuvelland was het een buurman die alarm sloeg. De vlammen raasden door de stal. Een deel van de 70 zeugen en 450 biggen stierf door verstikking. De dieren kregen brandende dakisolatie op zich. Een dierenarts besliste de nog levende varkens een spuitje te geven, omdat de dieren fel te lijden hadden onder de rook of te erg verbrand waren. Een deskundige van het Ieperse parket kwam ter plaatse om de oorzaak van de brand te achterhalen.
bron Het Laatste Nieuws
22/12/2009
gerelateerde nieuwsberichten
- 23/08/2010 Boliviaanse boeren branden miljoen hectare grond af
- 05/03/2010 Vernielde loods Mechelse Veilingen wordt niet opgebouwd
- 08/02/2010 Oorzaak brand Mechelse Veilingen nog weken onduidelijk
- 03/02/2010 Brand legt opslagplaats Mechelse Veilingen in de as
- 24/12/2009 Miljoenen euro’s schade op tuinbouwbedrijf in Meerle
- 05/10/2009 800 varkens omgekomen bij brand in Deinze
- 05/09/2009 Zware brand kost leven aan 30 runderen in Koewacht
- 07/08/2009 Brand vernielt geklasseerde schuur in Herselt
- 03/08/2009 Voor vijfde keer in tien jaar brand op boerderij

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93