"Wereldthermometer stijgt met zeker 2 graden"

Verstuur naar een vriend(in) Afdrukken

Zoals de engagementen van de geïndustrialiseerde landen nu liggen met betrekking tot een vermindering van de uitstoot van broeikasgassen, stijgt de temperatuur op aarde met minstens twee graden, zo blijkt uit een studie die in het jongste nummer van het wetenschappelijke vakblad Nature is verschenen. Twee graden geldt als de niet te overschrijden drempel.


Volgens onderzoekers van een gespecialiseerd onderzoekscentrum in het Duitse Potsdam zal de opwarming "zeker hoger zijn dan twee graden" boven het pre-industriële niveau. Meer dan honderd landen, onder wie de 27 landen van de Europese Unie, hebben twee graden als de limiet erkend om de planeet niet aan erge gevolgen bloot te stellen.

De nieuwe studie geeft aan dat de rijke landen de uitstoot tegen 2020 met 25 tot 40 procent ten opzichte van 1990 moeten beperken en tegen 2050 met 50 tot 80 procent. De ontwikkelingslanden moeten bijsturen naar 15 tot 30 procent tegen 2020, en dit ten opzichte van 1990. Maar de aankondigingen op de conferentie van Bonn die het toekomstige klimaatakkoord van Kopenhagen voorbereidt, laten een temperatuursstijging van minstens 2 graden vermoeden, zeggen de onderzoekers.

De geïndustrialiseerde landen hebben een vermindering in de orde van 8 tot 14 procent tegen 2020 beloofd en 57 tot 63 procent tegen 2050. De ontwikkelingslanden sturen aan op min 4 procent ten opzichte van een scenario waarin er niets gebeurt. Als gevolg van die standpunten zal de mondiale emissie aan broeikasgassen in 2050 bijna dubbel zo hoog liggen als in 1990.

Er is aldus bijna geen enkele kans om de opwarming tot twee graden te beperken, concludeert de studie. Met alle natuurrampen en andere extreme gebeurtenissen vandien waarvoor de deskundigen van een VN-panel al hebben gewaarschuwd.

 

bron Belga

13/06/2009