Zuid-Afrika teelt ggo-maïs op grote schaal
Zuid-Afrika is veruit de grootste maïsproducent in Afrika en teelt ook de grootste oppervlakte ggo-maïs. Dit jaar staat er in totaal 2,7 miljoen ha waarvan volgens Monsanto ongeveer driekwart transgene maïs is. Toch bestaat er in het land nog steeds geen wettelijke plicht voor etikettering van ggo-producten. Bovendien houdt de biotechnologiesector vol dat ggo-maïs onschadelijk is.
Zuid-Afrikaanse boeren produceren al jaren transgene maïs. Het land was één van de eerste landen buiten de VS dat de ggo-maïsrassen van Monsanto opnam. Genetische modificatie is geen punt in Zuid-Afrika. ”Wij zijn voor elke technologie die meer opbrengst geeft”, zegt de organisatie van graantelers. Het land hanteert al ruim tien jaar wettelijke regels voor de teelt van ggo-maïs en ondertekende in 2003 het internationale Carthagena Protocol on Biosafety, wat onder meer richtlijnen geeft voor de internationale handel.
Een wettelijke plicht voor de etikettering van ggo-producten is er echter niet. En dat terwijl maïspap hét voornaamste voedsel is voor de bijna 50 miljoen Zuid-Afrikanen. Vorig jaar kwam Monsanto in het nieuws toen zich op zo’n 80.000 ha ggo-maïs problemen voordeden met de kolfzetting. Monsanto stelde toen alles in het werk om de honderden getroffen boeren snel en ruimschoots te compenseren. In januari publiceerde het International Journal of Biologicals Sciences een onderzoek naar ratten die werden gevoerd met ggo-maïs van Monsanto. Zij ontwikkelden op grote schaal lever- en nierproblemen.
Maar de biotechnologiesector houdt vol dat de ggo-producten onschadelijk zijn. Zo verklaarde de onafhankelijke Zuid-Afrikaanse biotechconsultant Wynand van der Walt dat ggo-maïs volledig veilig is voor mens en dier. Daarmee reageerde hij op de aantijgingen van het African Centre for Biosafety, dat Zuid-Afika 300.000 ton ggo-maïs zou gedumpt hebben op de Afrikaanse markt. "Er is geen sprake van dumping. Alles is keurig gegaan volgens het Carthagena Protocol. Kenia komt gewoon 200.000 ton maïs te kort. Levert Zuid-Afrika geen maïs dan gaan miljoenen Kenianen met lege magen naar bed”, aldus van der Wal.
bron Agrarisch Dagblad
19/05/2010
gerelateerde nieuwsberichten
- 09/02/2012 EU-areaal transgene gewassen nam vorig jaar toe
- 03/02/2012 Ngo's vragen Wathelet verbod op veldproef met ggo-maïs
- 16/01/2012 BASF stopt met ontwikkeling ggo's voor Europese markt
- 29/12/2011 Glyfosaatresistente ggo-maïs op weg naar teelttoelating
- 26/12/2011 Betere bewaking ggo-proefveld moet belagers afschrikken
- 21/12/2011 Veldproef test meeropbrengst ggo-maïs van VIB
- 28/11/2011 Teeltverbod ggo-maïs vernietigd door Franse rechter
- 31/10/2011 EU voelt zich gesterkt in ggo-beleid door evaluatie
- 24/10/2011 'Ambassadeurs' moeten ggo's in EU beter imago bezorgen
- 19/10/2011 Landbouwadministratie organiseert opleiding over ggo's

T +32 (0)2 552 81 91 F +32 (0)2 552 81 93